قیمت سرور خرید سرور قیمت سرور اچ پی قیمت رم سرور قیمت هارد سرور قیمت لپ تاپ قیمت لب تاب قیمت نوت بوک قیمت لپ تاپ ایسوس قیمت لپ تاپ لنوو قیمت لپ تاپ اچ پی قیمت لپ تاپ ایسر قیمت سوئیچ سیسکو قیمت مودم دی لینک قیمت مودم تی پی لینک لپ تاپ قیمت مادربرد قیمت یو پی اس فروش یو پی اس قیمت پرینتر قیمت دوربین مداربسته قیمت پرینترهای اچ پی دوربین مداربسته قیمت گوشی موبایل قیمت پاوربانک قیمت گوشی سامسونگ قیمت هارد اکسترنال قیمت هارد اس اس دی قیمت فلش مموری قیمت باتری لپ تاپ
سفارش تبلیغ
صبا
خشم، دل حکیم را نابود می کند . و فرمود : هرکس مالک خشم خویش نباشد، مالک خرد خویش نیست . [امام صادق علیه السلام]
خانه سلامت
 
 RSS |خانه |ارتباط با من| درباره من
»» اهداف کلی و تخصص های فنی و مهندسی بهداشت حرفه ای

با سلام خدمت شما دوستان و همکاران همیشگی

این بار مطلبی بسیار جالب و خواندنی در مورد مسائل کلی بهداشت حرفه ای را در وبلاگ قرار می دهم که می تواند دید را نسبت به این علم و مسائل مرتبط با آن بازتر کند.امیدوارم که مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

در ضمن این مطلب از جانب یکی از دانشجویان فعال در زمینه بهداشت حرفه ای در مقطع کارشناسی دانشگاه کرمان و همکار همیشگی ما در این وبلاگ به نام خانم ن. حجازی می باشد :

 

اهداف کلی بهداشت حرفه ای

تأمین، حفظ و ارتقای وضعیت جسمی، روحی و روانی فردی و اجتماعی کارکنان همه مشاغل ...

 

تخصص های فنی و مهندسی بهداشت حرفه ای

در بیشتر صنایع کشور به ویژه بخش های خصوصی و کوچک به دلیل محدودیت جذب نیروی انسانی از رشته های مختلف بهداشت، قسمتی از فعالیت های اصلی این رشته از طریق بهداشت حرفه ای یا واحد ایمنی و بهداشت صنعتی صورت می گیرد...

اهداف کلی بهداشت حرفه ای

 

تأمین، حفظ و ارتقای وضعیت جسمی، روحی و روانی فردی و اجتماعی کارکنان همه مشاغل، پیشگیری از بروز بیماری ها و حوادث ناشی از کار و انتخاب کارگر متناسب با شغلی که قابلیت انجام آن را دارد، از جمله اهداف بهداشت حرفه ای به شمار می روند.

اشاره می گردد که منظور از بیماری ها و حوادث شغلی آنهایی هستند که در حین انجام کار و بواسطه آن رخ می دهند. از جمله آنها می توان به کری های حرفه ای ناشی از صدای غیر مجاز، بیماری های پوستی و ریوی، سرطان های شغلی و سایر بیماری های ناشی از عوامل زیان آور فیزیکی، شیمیایی و غیره اشاره نمود.

 

تخصص های فنی و مهندسی بهداشت حرفه ای

در بیشتر صنایع کشور به ویژه بخش های خصوصی و کوچک به دلیل محدودیت جذب نیروی انسانی از رشته های مختلف بهداشت، قسمتی از فعالیت های اصلی این رشته از طریق بهداشت حرفه ای یا واحد ایمنی و بهداشت صنعتی صورت می گیرد که از جمله این امور می توان به اجرای برنامه های واکسیناسیون، آموزش بهداشت فردی و عمومی، بهسازی محیط کار از نظر چگونگی تأمین آب آشامیدنی سالم، مدیریت جمع آوری و دفع بهداشتی زباله های صنعتی، طرح جمع آوری و تصفیه بهداشتی فاضلاب های صنعتی، نحوه کنترل حشرات و جوندگان موذی و ناقل بیماری، ایجاد تسهیلات رفاهی و بهداشتی و کنترل تغذیه کارگران اشاره نمود. لیکن به دلیل کم توجهی و عدم شناخت حوزه فعالیت های بهداشت حرفه ای از سوی مدیران و صاحبان صنایع، رسیدگی به امور فوق به اشتباه محور اصلی فعالیت های ایمنی و بهداشت صنعتی قرار گرفته و با تحت الشعاع قرار گرفتن فعالیت های تخصصی آن، این واحد بطور شایسته نمی تواند به اهداف اصلی خود دست پیدا کند. همچنین افکار عمومی کارکنان نیز به اینگونه امور معطوف گشته و همه خواسته های خود را در قالب بهداشت عمومی از این واحد پیگیری می نمایند.

فعالیت های بهداشت حرفه ای در همه سازمان ها شامل دو بخش ایمنی و بهداشت محیط کار است که در بخش ایمنی، شناسایی خطرات محیط کار و چگونگی کنترل آنها مورد بحث قرار می گیرد و شامل موضوعات متعددی از قبیل ایمنی کار در مشاغل جوشکاری، تراشکاری، نجاری، غواصی، کار در ارتفاعات، حفر چاه و تونل، ایمنی ساختمان و ساختمان سازی، ایمنی ماشین آلات و ابزار، ایمنی برق، ایمنی حریق، ایمنی معدن و غیره می باشد. در بخش بهداشت محیط کار نیز با هدف پیشگیری از بیماری های ناشی از کار، عوامل زیان آوری چون عوامل فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی، ارگونومیکی، مکانیکی و عوامل روانی محیط کار مورد شناسایی، اندازه گیری، ارزشیابی و در نهایت کنترل قرار می گیرد، که در ادامه بحث اشاره مختصری به هر کدام از آنها خواهد شد.

 

ـ در بحث عوامل زیان آور فیزیکی مواردی چون صدا، ارتعاش، روشنایی، فشار، پرتوها و شرایط جوی محیط کار (گرما، سرما و رطوبت) مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرد که هر کدام به وسیله دستگاه های خاص اندازه گیری شده و بعد از ارزیابی شاخص های مربوطه در صورت نیاز به روش های مختلف مهندسی کنترل می گردد.

ـ در بحث عوامل زیان آور شیمیایی نیز کلیه آلاینده های شیمیایی نظیر گازها و بخارات، و گرد و غبارها و بطور کلی سایر آئروسل ها مدنظر بوده که آنها نیز با استفاده از دستگاه ها و وسایل خاص آزمایشگاهی نمونه برداری و آنالیز گردیده و بعد از مقایسه با حدود مجاز پیشنهادی در صورت نیاز به روش های مختلفی مورد کنترل قرار می گیرند.

ـ در بحث عوامل زیان آور مکانیکی نیز روی ضربات و تروماهای مکانیکی نظیر بیت، بوریست، پینه بستن و سایر صدمات فیزیکی بحث و بررسی صورت می گیرد.

ـ در بحث عوامل زیان آور بیولوژیکی، کلیه پاتوژنها و عوامل بیماریزای میکروبی نظیر باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها، انگل ها و ویبرویون ها و بالاخره بیماری های بیولوژیکی ناشی از آنها در مشاغلی چون دباغی ها، بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، دامداری ها، کشتارگاه ها، مزارع و غیره مورد بررسی و کنترل قرار می گیرد.

 

ـ در بحث عوامل روانی، بطور کلی کلیه عواملی که موجب بروز استرس ها و اختلالات روحی و روانی در محیط کار می شوند مورد شناسایی و کنترل قرار می گیرند.

ـ بنا به اهمیت تأثیر عوامل روانی در میزان کارآیی و بهره وری افراد، اشاره می گردد که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و صنعتی، روانشناسی کار از اهمیت خاصی در جهت افزایش مهارت ها، سطح کارآیی افراد و در نتیجه بهره وری، برخوردار است و فارغ التحصیلان آن پس از جذب در محیط های کار در غالب تیم بهداشت حرفه ای نقش مهمی را در افزایش بهره وری ایفا می کنند. روانشناسان صنعتی علاوه بر تجزیه و تحلیل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی کارگران و همچنین با ایجاد محیط کاری سالم و با نشاط، سعی می کنند تا از طریق ارایه و انجام تست های گوناگون، امکان جذب و استخدام نیروی کار مناسب را فراهم نمایند. به بیانی دیگر این افراد سعی در کشف انگیزه ها، استعدادها و ویژگی های لازم هر شغل نموده و افراد را جهت استخدام متناسب با مقتضیات شغلی هر حرفه راهنمایی می کنند.

ـ در بحث عوامل زیان آور ارگونومیکی نیز بطور خلاصه اشاره می شود هدف اصلی کاهش صدمات و ناراحتی های آناتومیک (اسکلتی – عضلانی) در مشاغل مختلف از قبیل رانندگی، خلبانی، اپراتوری، جابجایی حمل بار، پست های کار نشسته یا ایستاده مداوم و غیره می باشد. به لحاظ اهمیت مسایل ارگونومیکی محیط کار اشاره می گردد که دانش ارگونومیکی نیز مانند روانشناسی کار بصورت یک رشته مستقل در غالب تیم بهداشت حرفه ای نقش بسیار مهمی را در افزایش راندمان و بهره وری افراد ایفا می نماید.

برنامه های کلی و اجرایی بهداشت حرفه ای در کارخانجات

1.       معاینات شغلی (قبل از استخدام، دوره ای و اختصاصی) به منظور ایجاد یک سیستم پایش و مراقبت دایمی

2.       برنامه های مربوط به حفاظت و ایمنی به منظور ایجاد یک سیستم حفاظت فنی در محیط کار

 

3.       برنامه های مربوط به بهداشت حرفه ای به منظور حفظ و ارتقای آن

 

4.       ایجاد امکانات امدادی و درمانی اولیه

 

5.       برنامه های مربوط به آموزش ایمنی و بهداشت شغلی

 

6.       برنامه های مربوط به ناتوانی یا توانبخشی در صنعت

7.       کنترل وضعیت تغذیه کارکنان

وظایف متخصصین بهداشت حرفه ای

در راستای سیستم ها و برنامه های اجرایی بهداشت حرفه ای، رئوس توانایی ها و وظایف متخصصین آن عبارتند از :

 

1.    شناسایی، اندازه گیری، ارزشیابی و کنترل عوامل زیان آور محیط کار از طریق طراحی و نظارت بر ایجاد سیستم های فنی تأمین بهداشت نظیر طراحی روشنایی، طراحی سیستم های تهویه صنعتی، طراحی سیستم های تصفیه آب و فاضلاب صنعتی و غیره.

 

2.       بررسی نحوه انجام کارها از نظر اصول ایمنی و ارگونومیک کار و ارایه روش های صحیح انجام آنها.

 

3.    طراحی و نظارت بر ایجاد پست های کار ارگونومیکی نظیر پست های کار کامپیوتری، پست های کار مونتاژ، پست های کار تحریری، طراحی ارگونومیکی ابزارهای کار دستی، کنترل ها و نشانگرها و .....

 

4.       آموزش نکات ایمنی و بهداشت حرفه ای محیط کار به کارگران

5.       تأمین، آموزش و نظارت بر نحوه استفاده از وسایل حفاظ فردی توسط کارگران.

 

منبع :سایت بهداشت و ایمنی

تهیه کننده :اصغر بابایی (کارشناس بهداشت حرفه ای)

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » عادل شکری ( یکشنبه 86/6/11 :: ساعت 12:31 عصر )
»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

کاریابی و آگهی های استخدامی HSE (بهداشت، ایمنی و محیط زیست)
کلیات و تاریخچه ایمنی (Safety)
مقالاتی در رابطه با بهداشت حرفه ای (Occupational Health)
گواهینامه بین المللی QAL انگلستان
کلیات و تاریخچه محیط زیست (Environment)
دانلود اطلاعات ایمنی مواد (MSDS)
لیست همه دوره های آموزشی شرکت سلامت ایمن محیط آریا (HSE ARYA)
آئین نامه وسایل حفاظت فردی (PPE) مؤسسه کار و تأمین اجتماعی
ایمنی داربست
ارگونومی، اهداف، متودولوژی، تاریخچه، ارگوسیستمها و کاربرد آن
تغییر آدرس شرکت سلامت ایمن محیط آریا
[عناوین آرشیوشده]
» درباره من
عادل شکری
مهندس بهداشت حرفه ای و مدیر شرکت سلامت ایمن محیط آریا، ارائه دهنده خدمات مرتبط با سلامت، ایمنی و محیط زیست HSE - تامین تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی PPE -برگزاری دوره آموزشی با مدرک بین المللی تلفن شرکت : 8و02155425307

آمار پارسی بلاگ
>> بازدید امروز: 42
>> بازدید دیروز: 87
>> مجموع بازدیدها: 512413

Get our toolbar!
» وضعیت من در یاهو
یــــاهـو
» آرشیو مطالب
زمستان 85
بهار 86
تابستان 86
پاییز 86
زمستان 86
بهار 87
تابستان 87
پاییز 87
زمستان 87
بهار 88
تابستان 88
پاییز 88
زمستان 88
بهار89
تابستان 89
پاییز 89
زمستان 89
بهار 90
تابستان 90
پاییز 90
زمستان 90
بهار 91

» لوگوی وبلاگ


» لینک های مهم HSE
دینی و مذهبی و بهداشتی
نسیم بهداشت
بهداشت حرفه ای ساوه
مهندسی بهداشت محیط - صنعتی - سایت موژ
ایمنی صنعتی وبهداشت حرفه ای-OHSAS
بهداشت حرفه ای و ایمنی صنعتی کرمانشاه
ایمنی و بهداشت شغلی(سیدمحمدمجابی)
بهداشت حرفه ای و ایمنی صنعتی (قلعه نوی)
وبلاگ حمزه علی آبادی
وبلاگ واحد بهداشت حرفه ای شهرستان مبارکه
انجمن متخصصین بهداشت عمومی(کامل قبادی)
کتب الکترونیکی HSE
وبلاگ دکتر ایرج محمدفام
صبا صنعت صبح
مطالب بهداشتی افشین
فروشگاه اینترنتی آنالند
خدمات مدیریت ریسک
فیلم های آموزشی بهداشت حرفه ای و ایمنی
WHO (سازمان جهانی بهداشت)
سازمان بهداشت و ایمنی شغلی آمریکا(OSHA)
فیلم های آموزشی بهداشت حرفه ای و ایمنی
مرکز سلامت محیط و کار
گروه متخصصین بهداشت حرفه ای ایران(IOHE)
لیست موسسات عرضه کننده خدمات ایمنی و HSE در ایران
انجمن ارگونومی و مهندسی عوامل انسانی ایران
تهیه MSDS (فارسی) – منبع : NPCHSE
تهیه MSDS – منبع : INCHEM
تهیه MSDS – منبع : CCOHS
پوسترهای ایمنی شرکت ملی صنایع پتروشیمی
پوسترهای ایمنی شرکت ملی صنایع پتروشیمی
سازمان بین المللی کار (ILO)
بانک کتب الکترونیکی آنالند (کتب بهداشت حرفه ای و ...)
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
انستیتو پاستور ایران
لیست سایتهای دانشگاههای علوم پزشکی کشور
سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور
وزارت علوم تحقیقات و فن آوری
وزارت کار و امور اجتماعی
وبلاگ ایمنی و بهداشت حرفه ای (آقای کمالی فر)
وبلاگ مرکز سلامت محیط و کار(ارتباط مستقیم با دکتر جنیدی)
فروشگاه اینترنتی تجهیزات ایمنی و آ
انجمن نظام مدیریت ایمنی ، بهداشت ، محیط زیست
جزوات آزمون کارشناسی به پزشکی (سنا)
بهداشت حرفه ای کاشان
نانوتکنولوژی و بهداشت حرفه ای(مهندس عفیفه)
بهداشت حرفه ای (آقای جلالی)
سایت مرجع متخصصان سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE)
مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی صنعتی رسول توکلی
سایت کار ایمن(مهندس توحیدی)
بهداشت حرفه ای (هدایت عباسی)
بهداشت محیط (مهندس محمد قدیریان)
سایت موژ (ابراهیم ندرلو)
بهداشت حرفه ای قم(مهرزاد ابراهیم زاده)
ایمنی بهداشت و محیط زیست(بهنام شفیعی)
HSE یزد (مهرزاد ابراهیم زاده)
بهداشت حرفه ای و ایمنی(مهندس غفارلو)
بهداشت محیط سبزوار (جباری)
بهداشت حرفه ای (بهنام غفارلو)
فروم بهداشت، ایمنی، محیط
مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی SKLF
ایمنی و بهداشت الوند (مهندس دلیریان)
بهداشت و ایمنی معدن شفق

» پیوندهای روزانه

آموزش آفیس و برنامه نویسی [22]
دکتر علی حاجی ستوده [3]
داشگاه آزاد دزفول [2]
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان [4]
شهر عشق [13]
من هیچم [6]
وبلاگ سیاه پوش [143]
بزرگترین وبلاگ دانلود و مطالب مفید کامپیوتر [121]
معماری ، هنر شکل دادن به فضا [142]
صدای نور [112]
انواع جکهای جدید [252]
آموزش ناگفته های ورد [324]
پرطرفدار ترین سایت تفریحی در ایران [192]
از شیر مرغ تا جان آدمیزاد [316]
به نام وجود باوجودی که وجودبی وجودم زوجود با وجودش شده موجود [233]
[آرشیو(18)]

» فهرست موضوعی یادداشت ها
متفرقه[46] . HSE[14] . دوره آموزشی[9] . ایمنی[9] . بهداشت[8] . عمومی[8] . بهداشت حرفه ای[7] . محیط زیست[7] . استخدام[5] . HSE ARYA[5] . PPE[4] . hseexpert[4] . سلامت ایمن محیط آریا[4] . بهداشت محیط[3] . دانلود[3] . تاریخچه[3] . safety[3] . سلامت ایمنی محیط زیست[3] . سلامت روان (Mental Health - Work Psychology)[3] . شرکت سلامت ایمن محیط آریا[3] . کاریابی[3] . HSE MS[2] . QAL[2] . آموزش[2] . استخدام، کاریابی، کارشناس، مهندس، HSE، بهداشت، سلامت، ایمنی، محی[2] . جایگاه ایمنی،بهداشت حرفه ای و محیط زیست(HSE)[2] . سایت[2] . تجهیزات ایمنی[2] . سیستم مدیریت[2] . سیستم مدیریتی[2] . شرکت سلامت ایمن محیط آریا[2] . صنعتی[2] . کارشناس[2] . کارشناسی ارشد[2] . کنفرانس[2] . کنکور[2] . مدیریت[2] . مرکز همایش های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران[2] . منابع انسانی[2] . مهندس[2] . همایش ها و کنگره ها و سمینارها[2] . وسایل حفاظت فردی[2] . کارگاه آموزشی[2] . سلامت ایمن محیط آریا HSE الزامات ممیزی مدیریت ایمنی OHSAS 18001 . سلامت ایمن محیط آریا HSE ARYA آموزش گواهینامه QAL انگلستان ممیزی . سلامت . سقوط . سپاه . دسته بندی مواد . تجهیزات . سازمان بین المللی کار ILO . روز جهانی بهداشت حرفه ای . رشته . رزومه . راههای مقابله با گرمازدگی در محیط کار . راهبری . دکتری تخصصی . دانشگاه علوم پزشکی . دانشجویان رشته بهداشت حرفه ای . دانشجو . دانش آموختگان . داربست بندی . خطر . خانه سلامت . حفاظت . حرارت . حادثه . جشنواره . ثبت نام . تکنسین . توسعه پایدار . تهران . تمامی نیازهای یک متخصص مرتبط با سلامت . تغذیه . تشریح الزامات . تخلیه . تخصصی . تخته . تابستان . بیماریهای مرتبط با کار . بیماری های ناشی از کار . بهره وری . بهداشت ایمنی محیط زیست . بهداشت ایمنی . استخدام - اشتغال - کاریابی - کارشناس - بهداشت حرفه ای - لیسانس - . بست . برگزاری . بازاریاب استخدام . ایمنی راه . ایران . انگلستان . اندازه گیری . انبارداری . اعلام علاقه مندی . اطلاعات ایمنی مواد . استاندارد ها . ارگونومی . ارگوسیستم‌ها . ارشد . ارزیابی .
» صفحات اختصاصی

» لوگوی لینک دوستان